• Reşitpaşa Mah. Katar Cad. İTÜ Arı Teknokent 3 Sit. No:4/B110 34469 Sarıyer – Istanbul

RAYLI SİSTEM ARAÇ OPTİMİZASYONU

Mevcut bir sisteme yeni bir araç alınacağı zaman bu araçların sistem üzerine etkilerini belirleyebilmekteyiz. Hız – zaman eğileri, enerji tüketimleri, cer gücü ve katener sistemleri üzerine olacak etkileri detaylı şekilde inceleyebilmekteyiz.

Benzer şekilde otoritelere araç alım ihalelerinde, farklı araçların aynı hat üzerindeki enerji tüketim maliyetlerini gerçekçi şekilde hesaplayarak ömür maliyetlerinin belirlenmesinde yardımcı olabilmekteyiz.

Hizmetlerimiz arasında işletmesel açısından en uygun hat tasarımının bulunması, teyid edilmesi de bulunmaktadır. Farklı güzergah tasarımlarının  yolculuk sürelerini ve kapasite (tren işletme sıklığı-headway) analiz ederek demiryollarına ve ulaşım otoritelerine en maliyet etkin tasarımları gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktayız.

Kullandığımız SimuX yazılımı ile simülasyonlar tek tren için yapabildiği gibi çok hatlı – çok trenli durumlar için de yapabilmektedir. Bu simülasyonları sadece temel tren performans değerlendirmesi için yapabildiğimiz gibi cer gücü sistemi ile birlikte de dikkate alarak işletmesel gereksinimlerin analizini de gerçekleyebilmekteyiz.

Yukarıda verilenler ve benzeri soruların cevabı SimuX’un kullandığı araç kütüphanesi ve yeni araçların tanıtılmasında sağladığı esneklik ile kolaylıkla bulunabilmektedir.

  • Aracın kullanılması planlanan hatta enerji tüketimi ne olacaktır?
  • Çoklu tren işletme koşullarında regenere edilen enerjinin ne kadarı kullanılacak ne kadarı
    dirençlerde yakılacaktır?
  • Araç istenen işletme kriterlerini sağlayabilecek midir?
  • Trene motorlu veya treyler bir araç daha eklenirse ne olur?
  • DMU’da motorlardan bir veya bir kaçının kapatılmasının etkisi ne olur?
  • Ranfor lokomotifi ile yük treni kaç tona kadar işletilebilir?

Araç alımlarında, gerek İdare gerekse araç imalatçılarına optimum boyutlandırma konusunda destek verilebilmektedir. Aşağıda bir projeden farklı araç karakteristiklerinin yolculuk süresi, ana cer gücü sistem parametreleri ve enerji tüketimi üzerine etkileri verilmiştir. Tablodan araç cer sistemi paketinin optimizasyonun önemini göstermektedir.